Energie dobyla sever! Bonusový bod vystřelil Zetterberg

I když hlavně v první třetině tahali energetici za kratší konec a do druhé třetiny vstoupili bez tří hráčů, tak zvládli liberecké Bílé Tygry udržet na uzdě. Díky gólu Tomáše Rachůnka, který srovnal skóre a neprůstřelnému Dominikovi Frodlovi v brance, zápas došel až do nájezdů. Ty proměnili Matěj Stříteský a autorem rozhodujícího nájezdu byl Lukas Zetterberg. Energetici si tak zpod Ještědu vezou cenné dva body.
Tipsport extraliga, 45. kolo, út 24.10.2023, Liberec, Home Credit Arena
Bílí Tygři Liberec
1:2sn
1:0, 0:1, 0:0 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 00:38 Faško-Rudáš (Filippi, Knot; 5/5) – 32:15 Rachůnek (Hladonik; 5/4), rozh. náj. Zetterberg. Rozhodčí: Hribik, Květoň – Kajínek, Ondráček. Diváci: 3765. Vyloučení: 9:9. Využití: 0:1. Střely na branku: 30:27 (9:7, 10:11, 9:7). Zblokované střely: 18:25. Hity: 7:3. Vhazování: 37:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1.
diváci3765
Bílí Tygři Liberec: Král – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Budík, Dvořák, Derner – Rychlovský, Filippi, Faško-Rudáš – Bulíř, Najman, Flynn – Vlach, Pérez Lisa, Klima – Pekař, Šír, Plos.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Bartejs, Stříteský, Havlín, Dlapa, Benda – Rachůnek, Černoch, Kangasniemi – Jiskra, Gríger, Beránek – Procházka, Hladonik, Koffer – Redlich, Přikryl, Zetterberg.

První třetina vyšla lépe libereckým hráčům. Už v první minutě Martin Faško-Rudáš překonal Dominika Frodla střelou mezi betony. Vedení mohl zhruba po minutě v početní výhodě navýšit Michal Bulíř, ale jeho šance nakonec vyzněla do prázdna. Ve čtvrté minutě nastartoval brusle Iikka Kangasniemi, ale po jeho střele pouze zazvonila tyčka u liberecké branky. Neprosadil se ani mladíček Lukáš Plos, který poslal kotouč do Frodlovy náruče. Přesně v polovině třetiny zastavila tyčka i střelu Ronalda Knota. Jen tak tak si Daniel Král poradil s kotoučem po střele Iikky Kangasniemiho, který se dostal do šance v početní výhodě.

Oba týmy se střídaly v držení pásma, ale víc střel si připsali hráči Bílých Tygrů. Dominik Frodl však byl ve střehu. Na brankové konstrukci skončila v devatenácté minutě střela Michala Plutnara. Poslední minuta první třetiny zkomplikovala karlovarským hokejistům následující část zápasu. Mezi Kelly Klímou a Iikkou Kangasniemim došlo k bitce. Finského útočníka vyrazil bránit karlovarský kapitán Jiří Černoch. To se ovšem nelíbilo Libereckým a na ledě došlo k hromadné bitce. Po ní byli do kabin posláni Jiří Černoch a Jan Šír. Iikka Kangasniemi vyfasoval menší trest za bitku a počínání Kellyho Klímy rozhodčí ohodnotili větším trestem. Bohužel do zbývající části zápasu už Iikka Kangasniemi nenastoupil.

V úvodu prostřední části měli domácí hráči problémy s rozehrávkou a první větší šanci měl Ondřej Beránek, ale jeho střela byla zblokována. Snahu energetiků o srovnání trochu přibrzdilo oslabení a jednu chvíli se dokonce zhruba minutu museli bránit ve třech. Tygři sice měli dvě šance, ale nebezpečnější byla pouze střela Tomáše Filipiho a ta skončila v náruči Dominika Frodla. Srovnat mohl ve dvacáté deváté minutě Lukas Zetterberg, ale na Daniela Krále nevyzrál. Energetici se však nevzdávali a zkoušeli to na libereckého gólmana ze všech stran. Jejich snaha přinesla ovoce v čase 32:15, kdy početní výhodu využil Tomáš Rachůnek a střelou z úhlu překonal Daniela Krále.

Pár sekund na to hledal místečko pro svou střelu Michal Bulíř, ale Dominik Frodl mu žádné nenabídl. Liberečtí střelci následně Dominika Frodla pěkně zapřáhli, ale karlovarský gólman byl ve střehu. Ke konci třetiny šli energetici opět do tří, ale i tentokrát ukázali svou sílu a obětavost a ubránili se. V čase 39:20 obral Dominik Frodl skvělým přesunem o gól Michala Bulíře. Oba týmy se tedy rozešly do kabin za stavu 1:1.

Liberečtí v úvodu třetí třetiny pokračovali tam, kde skončili, tedy před karlovarskou brankou. Vážnější ohrožení pro Dominika Frodla představovala pouze akce Lukáše Plose. V následné početní výhodě se do akce dostali energetici, ale střela Matěje Stříteského skončila v lapačce Daniela Krále. Karlovarští hráči si hlídali své soupeře a forčekováním jim znesnadňovali zakládání akcí. Ve čtyřicáté šesté minutě získali energetici další početní výhodu a i tentokrát zkusil Matěj Stříteský vyzrát na Daniela Krále, ale bez úspěchu. Velkou šanci pro změnu skóre karlovarští hokejisté získali po pár sekundách, kdy šli Tygři do tří.

Při první větší šanci Energie svůj tým podržel Daniel Král, který předvedl výborný přesun a kotouč raději skryl před případnými dorážkami. Dvojnásobnou početní výhodu energetici neproměnili a těsně po jejím skončení musel do akce Dominik Frodl, který naštěstí přečetl úmysl Ronalda Knota a stihl včas sklapnout betony. Jako na střelnici si kolem poloviny třetiny musel připadat Dominik Frodl, ale svým soupeřům dokázal statečně vzdorovat. Oddychnout si mohl v padesáté čtvrté minutě, kdy se hra přesunula k liberecké brance. Střelu Filipa Koffera však Daniel Král tečoval svou holí. Jen těsně v liberecké kleci neskončilo nahození Tomáše Rachůnka. Čtyři minuty před koncem energetici získali početní výhodu, ale po necelé minutě šli do čtyř i oni. Do šance se dostal Vít Jiskra, ale ani on na libereckého gólmana nevyzrál. Gólové parametry neměla ani střela Michala Bulíře a tak zápas pokračoval prodloužením.

V první minutě prodloužení odmítl konec zápasu Daniel Král, který proti střele Ondřeje Beránka vytasil vyrážečku. Energetici si pro sebe zabrali kotouč, ale liberečtí hráči jim nedovolili založit nebezpečnější akci. Ian McCoshen svou střelou poslal kotouč do náruče Dominika Frodla. V čase 63:40 rozezněl Matěj Stříteský konstrukci liberecké klece. V posledních deseti sekundách prodloužení dělal čest svému jménu Jakub Rychlovský, který prosvištěl až ke karlovarské brance. Tam však se střelou z úhlu proti Dominikovi Frodlovi neuspěl.

Dá se říct, že souboj gólmanů tohoto duelu pokračoval nájezdovou loterií. Jako první svůj nájezd ve druhé sérii proměnil Matěj Stříteský. Stav srovnal hned vzápětí Adam Najman. Adrenalinový duel rozsekl v páté sérii severský kanonýr Lukas Zetterberg, který vymetl pavučiny v rohu liberecké klece a vystřelil tak Energii bonusový bod.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary):

Já jsem byl maximálně spokojen. Domácí měli v první třetině obrovský tlak a my jsme tam některé situace řešili špatně. Od druhé třetiny jsme udělali nějaké změny a hlavně jsme hráli druhou a třetí třetinu na tři útoky a šest obránců, protože jsme měli během první třetiny tři hráče pryč, takže to pro nás bylo složité utkání. Klobouk dolů před hráči za předvedený výkon. Dneska to bylo pro nás velmi těžké utkání, které nás nepoložilo a zvládli jsme dvě oslabení pět na tři a velmi složité situace, takže ten tým si dnes ode mě zaslouží kredit.